tel: 13 43 76 451
|
rozwiń menu
Data publikacji: 2024-01-15
Artykuł sponsorowany

Zastosowanie druku 3D w biznesie. Poznaj możliwości drukarek i skanerów 3D

Drukarki 3D stają się coraz popularniejsze w wielu dziedzinach, również na szeroko rozumianym polu biznesowym. Powstają nowe modele drukarek oraz skanerów, dzięki którym druk 3D jest jeszcze bardzie efektywny i może spełniać kolejne funkcje.

Druk 3D wykorzystywany jest z powodzeniem do tworzenia ozdób, ma również zastosowanie medyczne (to na przykład modele łuków zębowych w stomatologii oraz ortodoncji) czy przemysłowe, a coraz częściej nawet i gastronomiczne.

W jaki sposób drukowanie przestrzenne może sprawdzić się w biznesie? Temu zagadnieniu przyglądamy się poniżej.

użycie zaawansowanej technologii druku 3d i skanowania 3d

Drukarki 3D a skanery 3D - jakie są między nimi różnice?

Drukarki 3D oraz skanery 3D dla biznesu to urządzenia, z których przedsiębiorcy oraz większe firmy korzystają coraz chętniej, dostrzegając nowe możliwości, jakie ze sobą niosą. Oba rodzaje tych narzędzi mają nieco inne zastosowania. Czym dokładnie różnią się drukarki 3D od skanerów 3D?

Drukarki 3D. Ich rodzaje i możliwości dla biznesu

Drukarki 3D mają szeroki wachlarz zastosowań i niewiele ograniczeń, jeżeli chodzi o przedmiot druku - dzięki nim możemy wydrukować prawie każdą formę w trójwymiarze. Co ciekawe, obecnie modele drukarek 3D dostosowane są do po trzeb różnych branż: na rynku dostępne są między innymi drukarki 3D dla branży przemysłowej czy specjalnie dostosowane drukarki przeznaczone do szkół. Rośnie też popularność drukarek 3D w domach. Drukarki tego typu zyskują uznanie wśród użytkowników indywidualnych. Jakie wyróżniamy rodzaje drukarek 3D?

Różnorodne sposoby użycia technologii druku przestrzennego

Możemy wskazać na przykład drukarki profesjonalne, które będą idealnym rozwiązaniem dla ceniących wysoką jakość oraz precyzję druku przedsiębiorców. Inżynierowie czy projektanci z pewnością chętnie zdecydują się na tak dokładne modele drukarek 3D; można przy nich wykorzystać różnorodne materiały oraz drukować bryły o różnym stopniu trudności.

Drukarki 3D wykorzystywane w przemyśle (czyli drukarki przemysłowe) będą świetnym wyborem dla przedsiębiorców prowadzących większe działalności, stawiających na masową czy też seryjną produkcję. Właśnie na taki seryjny druk nastawione są modele trwałych, przemysłowych drukarek 3D, które przystosowane są do różnorakich warunków przemysłowej produkcji trudniej w ich przypadku na przykład o uszkodzenia mechaniczne.

Szkoły również mają możliwość zakupienia specjalnie przystosowanych drukarek 3D dla szkół, podobnie z użytkownikami indywidualnymi. Jeżeli chodzi o szkolnictwo, tutaj drukarki 3D znajdują coraz szersze zastosowanie przy tworzeniu materiałów, z których uczniowie mogą korzystać podczas lekcji.

Druk 3D pojawił się także w przemyśle lotniczym czy przemyśle motoryzacyjnym w tej branży druk 3D rozwija się na przykład poprzez produkcję różnego rodzaju narzędzi.

Przy temacie druku przestrzennego warto wspomnieć o technologii SLS; to tak zwana metoda proszkowa, dzięki niej szybkie prototypowanie gwarantuje jak najwyższą skuteczność. Wykorzystywanie drukarek i skanerów 3D w biznesie, oraz dobór odpowiedniego dla branży modelu, bardzo często może oszczędzić czas oraz przynieść większą efektywność produkcji.

wykorzystanie druku 3d i skanowania 3d w biznesie

Skanery 3D. Jak mogą być wykorzystywane w biznesie?

Natomiast skanery 3D działają, można by powiedzieć, w stronę odwrotną niż drukarki. W postaci cyfrowej odtwarzają istniejącą już rzecz. Jak dokładnie funkcjonują skanery 3D?

Dzięki tego typu skanerom mamy możliwość na utworzenie cyfrowej wersji trójwymiarowej danego obiektu rzeczywistego. Na rynku dostępne są różne technologie skanowania (na przykład przy użyciu strukturalnego światła czy wykorzystanie skanowania laserowego), dlatego warto przyjrzeć się im, aby wybrać najskuteczniejszy dla siebie skaner. W zależności od biznesu, jaki prowadzimy, specyfiki i potrzeb branży, możemy dobrać urządzenie, które je wszystkie spełni.

Przedsiębiorcy mogą postawić na przykład na skanery przemysłowe. To rodzaje skanerów, które szczególnie dobrze sprawdzą się w branży budowlanej oraz przy produkcji.

Natomiast w produkcji seryjnej lub masowej sprawdzi się świetnie szybki i precyzyjny skaner laserowy, a ręczne skanery 3D, modele lekkie i łatwe w użyciu, będą idealne dla projektantów czy też przedsiębiorców z zacięciem artystycznym.

Skanowanie i druk 3D technologią przyszłości w biznesie?

Metoda drukowania i skanowania przestrzennego z pewnością pomoże w rozwoju wielu gałęzi biznesu. Już w tym momencie można znaleźć dla niej szerokie zastosowanie, a wraz z rozwojem technologicznym, można spodziewać się rozwiązań jeszcze bardziej efektywnych, nowoczesnych i skutecznych.

Udostępnij artykuł: Facebook Linkedin Twitter Email
Nasze marki: Bizzone Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza Leasing Fabor Bizlatica Mediaplace