tel: 13 43 76 451
|
rozwiń menu
Data publikacji: 2024-01-17
Artykuł sponsorowany

W czym może pomóc restrukturyzacja przedsiębiorstwa?

Nie trzeba być bardzo doświadczonym przedsiębiorcą, aby choćby ze słyszenia kojarzyć, że istnieje coś takiego, jak restrukturyzacja. Natomiast sama taka powierzchowna wiedza nie wystarczy, gdy przyjdą problemy i będzie trzeba podjąć konkretne decyzje. Zdecydowanie warto zagłębić się w tę kwestię bliżej i dowiedzieć się, jak działa cały proces restrukturyzacji i kto z niego korzysta, aby w razie czego móc ocenić, czy jest to rozwiązanie optymalne.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa sposób na problemy finansowe i nie tylko

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że chociaż restrukturyzacja przedsiębiorstwa w pierwszej chwili może przywodzić na myśl poważne zadłużenie i ogólnie trudną sytuację firmy, to w rzeczywistości ma ona szersze zastosowanie. Można wykorzystać ją także, gdy jeszcze stan firmy nie jest tak zły, ale po prostu chcielibyśmy zoptymalizować jej działanie i ograniczyć różnego rodzaju koszty. W takim przypadku jednak niekoniecznie trzeba wchodzić na ścieżkę sądową, takiego rodzaju optymalizacje przedsiębiorcy często przeprowadzają w sposób niesformalizowany, nie opierając się na Prawie restrukturyzacyjnym.

Gdy chodzi już o realne problemy w firmie, które zagrażają jej prawidłowemu funkcjonowaniu, a nawet istnieniu, to bardziej atrakcyjna wydaje się ścieżka sformalizowana, która wiąże się m.in. z różnymi formami ochrony (chociaż to zależy jeszcze od tego, jaki typ restrukturyzacji wybierzemy). W zależności od okoliczności może ona polegać na dojściu do porozumienia z wierzycielami i przedłożeniu sądowi gotowego już układu do zatwierdzenia, bądź na pełnoskalowym postępowaniu układowym, w ramach którego sąd rozstrzygnie m.in. kwestię ewentualnych długów spornych.

W ramach skutecznie przeprowadzonej restrukturyzacji firma może np. doprowadzić do umorzenia części odsetek i kapitału do spłaty, rozłożyć spłatę długu na dłuższy okres i ustalić w związku z tym raty na odpowiednio niskim poziomie, a nawet wynegocjować karencję w spłacie, dzięki której będzie czas na to, aby firma stanęła na nogi, zanim będzie musiała zacząć wywiązywać się z postanowień zawartych w układzie. Żeby mieć pewność, że ustalenia w ramach restrukturyzacji będą maksymalnie korzystne dla firmy, najlepiej przechodzić przez cały proces z pomocą doświadczonych specjalistów.

Jakie firmy decydują się na restrukturyzację?

Każda firma, która zacznie rozważać restrukturyzację, zapewne w pierwszej kolejności będzie się zastanawiać, czy to jest w ogóle opcja dla niej. Pojawią się pytania, czy w danej branży, lub czy przy określonym rozmiarze przedsiębiorstwa (np. w małej firmie), ma to sens? W odpowiedzi trzeba wskazać, że restrukturyzacja to proces o bardzo uniwersalnym charakterze. Mogą z niego korzystać (i regularnie to robią) firmy z różnorodnych branż, od usługowych (np. salony kosmetyczne, fryzjerskie), po produkcyjne. Nie ma też szczególne znaczenia lokalizacja (w obrębie Polski), a więc nie są w żaden sposób wykluczone przedsiębiorstwa z mniejszych miejscowości. 

Jeśli zaś chodzi o kwestię rozmiaru firmy, to tutaj również można spotkać się z dużą różnorodnością. Na restrukturyzację decydują się zarówno niewielcy przedsiębiorcy, jak i średnie lub duże podmioty. Fakt faktem, szczególnie w przypadku małych firm, niektóre formy restrukturyzacji mogą być trudne do wdrożenia, z uwagi na ich przewlekłość i poziom skomplikowania (np. postępowanie układowe). Natomiast są też prostsze opcje, takie jak wspomniane postępowanie o zatwierdzenie układu, z których śmiało mogą szybko i wygodnie korzystać mniejsi przedsiębiorcy.

Udostępnij artykuł: Facebook Linkedin Twitter Email
Nasze marki: Bizzone Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza Leasing Fabor Bizlatica Mediaplace