W 2023 r wchodzą w życie zmiany w Kodeksie Pracy, które wdrażają dwie unijne dyrektywy dotyczącą work-life balance oraz tzw. rodzicielską. Mają one na celu dostosowanie prawa krajowego do dyrektyw unijnych. Obecnie czekają one na podpis Prezydenta i wkrótce będą obowiązywać. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie w kwietniu 2023 r. Jak zmienią się przepisy z punktu widzenia pracownika i pracodawcy? Jakie elementy podczas podejmowania zatrudnienia brać pod uwagę? Jakie zmiany pojawią się w umowach o pracę, w tym w umowach na okres próbny?
Poprzez umowę rozumie się zgodne oświadczenie woli dwóch stron, zmierzające do wywołania określonych skutków prawnych. W przypadku umowy o pracę oświadczenia woli wyrażają pracownik i pracodawca. W umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy oznaczonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie. Z kolei pracodawca zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny oraz umowy na czas określony. Z zatrudnieniem pracownika wiążą się określone obowiązki dla pracodawcy.
na okres próbny do trzech miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika;
na czas określony;
na czas nieokreślony.
minimalne wynagrodzenie (3 490 zł brutto od 1.01.2023 r.);
unormowany czas pracy;
zasiłek chorobowy, gdy lekarz orzeknie czasową niezdolność do pracy z powodu choroby,
prawo do płatnego urlopu;
obowiązek stosowania określonych procedur przy wypowiadaniu umów;
zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy w szczególnych przypadkach (szczególna ochrona niektórych grup pracowników).
data zawarcia umowy;
rodzaj umowy;
strony umowy, w tym wskazanie siedziby pracodawcy;
wymiar czasu pracy;
wynagrodzenie;
miejsce pracy;
rodzaj pracy wykonywanej (najczęściej stanowisko).
Umowa na okres próbny jest najczęściej pierwszym etapem rozpoczęcia pracy. To bardzo popularna forma zatrudnienia nowego pracownika. W trakcie trwania okresu próbnego Pracodawca może zweryfikować czy nowo zatrudniona osoba posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Natomiast pracownik ma okazję przekonać się, czy dana praca jest dla niego w pełni satysfakcjonująca. Umowa o pracę na okres próbny zawierana będzie na okres do trzech miesięcy. Po tym okresie pracodawca musi zadecydować o ewentualnym zwolnieniu pracownika lub zaproponować pracownikowi umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony. Umowa o pracę na okres próbny musi być podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy nowo zatrudnionego pracownika.
W przypadku umów na okres próbny od 2023 r. będzie możliwość zawarcia ich na :
1 miesiąc jeśli pracodawca po zakończeniu okresu próbnego będzie chciał zawrzeć kolejną umowę na czas określony krótszy niż 6 m-cy;
2 miesiące jeśli pracodawca po zakończeniu zamierza zawrzeć umowę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy;
3 miesiące jeżeli jest to uzasadnione rodzajem świadczonej pracy.
Zmiany w umowach oznaczają, że pracodawca z góry musi określić na jaki okres po zakończeniu okresu próbnego zamierza zawrzeć umowę. Maksymalny czas trwania umowy na okres próbny zależeć będzie od tego, jaką umowę pracodawca chce zawrzeć z pracownikiem po tym okresie. W umowie na okres próbny będzie możliwy zapis wydłużający czas jej trwania o czas nieobecności pracownika (chodzi o usprawiedliwione nieobecności pracownika np. z powodu jego choroby). W przypadku umów na okres próbny kolejna taka umowa z tym samym pracownikiem po zmianach od 2023 r. będzie mogła być zawarta tylko pod warunkiem wykonywania innej pracy. Nie będzie możliwości, że po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę pracownik może być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.
za wypowiedzeniem;
bez wypowiedzenia w określonych przypadkach;
na mocy porozumienia stron.
Pracodawca musi przygotować się do zmian szczególnie w odniesieniu do rozwiązywania umów na czas określony. Błędy np. brak podania przyczyny zwolnienia (rozwiązania umowy o pracę) może skutkować przywróceniem pracownika do pracy.
Umowa o pracę na czas określony, powinna zawierać czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.
Nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić do polskiego prawa unijne rozwiązania, między innymi dotyczące zatrudnienia. Planowane są zmiany w Kodeksie Pracy będą obejmowały między innymi większą ochronę przed zwolnieniem pracowników zatrudnionych na czas określony. W przypadku rozwiązania umowy na czas określony konieczne będzie pisemne uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. Do tej pory podczas jej wypowiadania nie było obowiązku podawania powodu wypowiedzenia. Ponadto pracodawca będzie musiał zawiadomić organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy na czas określony. Zwolnienie pracownika musi być skonsultowane ze związkami zawodowymi. Na chwilę obecną taki obowiązek spoczywa na pracodawcy tylko w przypadku wymówienia umowy na czas nieokreślony. Są to istotne zmiany w umowach o pracę.
Nowelizacja wprowadza istotne zmiany dotyczące obowiązków informacyjnych, jakie pracodawca ma w stosunku do pracownika.
Nowelizacja w Kodeksie Pracy przewiduje również wprowadzenie nowego rodzaju wniosku dla pracowników. Pracownik będzie mógł zwrócić się do pracodawcy o zmianę formy zatrudnienia. Warunkiem, który musi spełnić pracownik, aby móc złożyć taki wniosek, jest zatrudnienie powyżej 6 miesięcy. Wniosek pracownika będzie mógł dotyczyć zmiany rodzaju umowy np. z czasu określonego na nieokreślony, zmianę rodzaju wykonywanej pracy lub wymiaru etatu. Taki wniosek będzie można złożyć nie częściej niż raz w roku. Wniosek będzie można złożyć w formie zarówno papierowej, jak i elektronicznej. Co ważne, pracodawca powinien w miarę możliwości przychylić się do prośby pracownika. Oznacza to, że będzie mieć obowiązek odpowiedzi na każdy taki wniosek oraz uzasadnić ewentualną odmowę. Będzie to uzasadnione rodzajem świadczonej pracy i organizacją pracy.
Bardzo ważne wniosek o zmianę formy zatrudnienia (np. zmianę rodzaju umowy) nie może też być przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem.
Zmiany przewidują też dwie dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli jego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy oraz do trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 16 godzin. Dla osób pracujących w wymiarze 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo, nowe przepisy niczego nie zmieniają, jeśli chodzi o przerwy w pracy. Nadal będą mieli prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy dziennie. Nowe przepisy nakładają także na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika o ilości i długości przerw w trakcie godzin pracy. Pracodawca będzie miał obowiązek informować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy o przysługujących pracownikowi przerwach w pracy.
Istotne zmiany dotyczą organizacji pracy zdalnej. Z kodeksu zniknie pojęcie telepracy, które zostanie zastąpione wykonywaniem pracy zdalnej. Wykonywanie pracy zdalnie może zostać uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę oraz w trakcie zatrudnienia.
Nowe przepisy spowodują większe zrównanie umów na czas określony i nieokreślony. A to pozwoli pracownikowi zatrudnionemu na bardziej stabilne warunki pracy. Pracodawca powinien wdrożyć nowe regulacje, aby uniknąć przykrych konsekwencji (np. związanych z przywróceniem pracownika do pracy). Kolejne zmiany obejmują m.in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego, wprowadzenie nowych dni wolnych np. z powodu działania siły wyższej. Wszystkie te zmiany prawa krajowego nawiązują do dyrektyw unijnych.