tel: 13 43 76 451
|
rozwiń menu
Data publikacji: 2023-04-03

Czym jest leasing samochodu?

Leasing jest formą finansowania , która polega na płaceniu regularnych rat w trakcie trwania umowy leasingu. Klient zobowiązuję się do ponoszenia opłat leasingowych za przedmiot umowy. W ramach umowy leasingu operacyjnego środek trwały przekazany jest w użytkowanie, po zakończeniu okresu możliwy jest wykup przedmiotu leasingu.

Najczęściej umowa leasingu operacyjnego zawierana jest w przypadku samochodu osobowego. W trakcie trwania umowy właścicielem produktu jest leasingodawca, a nie klient. Na tę formę finansowania mogą zdecydować się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jak i osoby fizyczne potrzebujące samochodu osobowego na cele prywatne.

wykup samochodu z leasingu

Czy istnieje możliwość obniżenia podatku dochodowego?

Leasing może być korzystny, ponieważ opłaty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Opłaty leasingowe, są odliczane od dochodu firmy i wpisywane w ewidencji środków trwałych. To może pomóc w zmniejszeniu obciążenia podatkowego w podatku dochodowym.

Jednak klient jest odpowiedzialny za koszty związane z użytkowaniem samochodu, takie jak paliwo, serwis i ubezpieczenie, które również są kosztami uzyskania przychodu i muszą być udokumentowane.

Do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy również koszty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu

W przypadku leasingu operacyjnego klient może wykonać wykup pojazdu i stać się jego właścicielem, ale musi wtedy ponieść koszty wartości rynkowej samochodu. Dokonanie wykupu pojazdu przez osobę prywatną, nie ma wpływu na podatek do zapłacenia w urzędzie skarbowym.

Czy wykup samochodu jest zawsze korzystny?

Warto zauważyć, że istnieje tzw. zerowa grupa podatkowa dla leasingu samochodów, w której raty leasingowe nie są odliczane od dochodu, jest możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. W takim przypadku wykup auta z leasingu nie jest traktowany jako wykup prywatny.

Leasing operacyjny można uznać za korzystną z punktu widzenia podatku dochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale należy uważnie rozważyć wszystkie koszty i zastanowić się, czy warto podpisać umowę leasingu.

Czy każdy może skorzystać z leasingu operacyjnego?

Leasing samochodów jest popularnym sposobem na uzyskanie dostępu do nowego pojazdu bez konieczności jego zakupu. Jest to forma dzierżawy, w której leasingodawca wynajmuje samochód w zamian za określone opłaty miesięczne. Czy jednak każdy może skorzystać z tej opcji?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Wiele firm leasingowych wymaga od swoich klientów spełnienia pewnych warunków, takich jak wiek, historia kredytowa, dochód i inne. Dlatego też nie każdy jest w stanie wynająć samochód w ten sposób.

Jeśli jednak spełniasz wymagania leasingodawcy, istnieje kilka zalet skorzystania z leasingu. Po pierwsze, nie musisz płacić pełnej ceny za samochód, co może być korzystne, jeśli nie masz wystarczającej gotówki lub chcesz uniknąć kredytu samochodowego. Po drugie, wiele firm leasingowych oferuje atrakcyjne warunki finansowania, takie jak niskie oprocentowanie lub brak konieczności płacenia wkładu własnego.

Czy możliwy jest wykup samochodu z leasingu?

Wykupienie samochodu z leasingu to popularna opcja dla osób, które korzystają z tej formy finansowania pojazdów. Proces ten to na zakup samochodu od leasingodawcy na koniec okresu leasingowego.

zerowej grupy podatkowej, dostawa towaru, działalności gospodarczej, wspólnika spółki cywilnej

Jak wykupić auto z leasingu?

Sprawdź warunki przed wykupieniem samochodu warto dokładnie przeczytać umowę leasingową i upewnić się, że spełniasz wszystkie warunki do jego wykupienia, takie jak np. okres trwania umowy i kondycja samochodu.

Zdecyduj, czy chcesz wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingu. Po sprawdzeniu warunków umowy leasingowej warto zastanowić się, czy rzeczywiście chcesz dokonać wykupu samochodu osobowego. Zanim podejmiesz decyzję, warto porównać koszty wykupu z kosztami kredytu lub zakupu.

Skontaktuj się z leasingodawcą: Jeśli zdecydowałeś się na wykup samochodu osobowego, należy skontaktować się z leasingodawcą, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu i kosztów związanych z wykupem.

Zawrzyj umowę kupna-sprzedaży: Po uzgodnieniu warunków z leasingodawcą, należy zawrzeć umowę kupna-sprzedaży, w której określisz cenę i warunki zakupu samochodu.

Zakończ umowę leasingową: Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży należy zakończyć umowę leasingową i uregulować wszystkie należne opłaty.

Możesz używać nadal pojazd lub rozważyć możliwość samodzielnej sprzedaży samochodu

Zalety i wady wykupu samochodu "na działalność" oraz prywatnie

 1. Wykup przedmiotu leasingu przez firmę lub osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą.

Zalety:

 • Kwota wykupu może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

 • VAT od wykupu może zostać odliczony (w przypadku wykupu samochodu osobowego, możliwość odliczenia VAT w wysokości 50%).

 • Koszty związane z użytkowaniem wykupionego przedmiotu (np. auta) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (w przypadku aut osobowych użytkowanych także prywatnie, 75% kosztów).

 • Przy odsprzedaży przedmiotu na podstawie faktury, transakcja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wady:

 • Przy odsprzedaży przedmiotu, kwota uzyskana ze sprzedaży jest opodatkowana i oskładkowana jako przychód, konieczne jest także naliczenie VAT (o ile występowało prawo do odliczenia przy wykupie).

 1. Wykup przedmiotu leasingu przez osobę prywatną, bez wprowadzania do firmy.

A. Zalety:

 • Po upływie pół roku od wykupu przedmiotu, sprzedaż nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym ani nie ma konieczności naliczenia VAT (dotyczy umów zakończonych przed 2022 r.).

 • Możliwość zaliczania 20% kosztów podatkowych z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu osobowego w działalności (w tym paliwa).

 • Możliwość odliczenia 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych, w tym paliwa.

B. Wady:

 • Brak możliwości zaliczenia do kosztów kwoty wykupu (lub amortyzacji) oraz odliczenia VAT od faktury wykupu.

 • Przy odsprzedaży przedmiotu, konieczne jest odczekanie minimum 6 miesięcy liczonych od miesiąca, w którym nastąpił wykup.

 • Kupujący będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

wykupu prywatnego,

Co po wykupie samochodu?

Wykup samochodu osobowego z leasingu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą dysponować prawem własności. Jako właściciel, samodzielnie może zdecydować się na sprzedaż samochodu bądź dalsze użytkowanie. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie przeanalizować swoją sytuację.

Podsumowanie

Leasing samochodów może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które spełniają wymagania leasingodawców i chcą uzyskać dostęp do nowego samochodu bez konieczności jego zakupu. Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i porównać różne opcje, aby upewnić się, że leasing jest dla ciebie najlepszym wyborem.

Udostępnij artykuł: Facebook Linkedin Twitter Email
Nasze marki: Bizzone Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza Leasing Fabor Bizlatica Mediaplace